Mercedes-Benz

Arocs

Geniş ürün gamı

Mercedes-Benz Arocs inşaat serisi; beton mikserinden damperli kamyona, çekicilerden beton pompasına kadar uzanan geniş ürün gamı ile her koşulda işinin uzmanıdır.

İnşaat Alanında Güç ve Sağlamlık

Mercedes-Benz Arocs gücü ve sağlamlığı ile inşaat alanındaki standartları tekrar belirliyor

İnşaat sahalarına özel gücü simgeleyen yenilenmiş kabin tasarımı, farklı üstyapı uygulamalarına rahatlıkla uyum sağlayan güçlü ve delikli şasi tasarımı, zorlu koşullar için tasarlanmış yüksek dayanımlı aks ve makasları; Mercedes-Benz tarafından geliştirilmiş Euro 6 motor ve standart olarak sunulan Powershift 3 şanzıman ile birlikte Arocs, standartları en yükseğe çıkartıyor.

Mercedes-Benz tarafından geliştirilmiş ve ömrü %20 uzatılmış Euro 6 motorlar, düşük devir aralıklarında yüksek tork sağlayarak zorlu inşaat koşullarında güvenli sürüş sağlar. Ayrıca geniş bir devir aralığı bandında stabil kalan tork ile vites değişikliği ihtiyacı azaltılır, böylece inşaat sahalarında gereken yüksek çekiş gücünde dalgalanmalar meydana gelmez.

Powershift 3

Mercedes-Benz Powershift 3 şanzıman %20 uzatılmış ömrü, iş ve çalışma koşullarına göre farklı sürüş modları ile araç performansını maksimuma çıkarır. Arocs, Powershift 3 şanzımanı ile sekiz saat aralıksız bir çalışmanın ardından bile doğru vites seçimi yapmayı sürdürür. Böylece yakıt sarfiyatının önemli ölçüde azalmasını sağlar.

Vitesin direksiyon kolonu üzerinde olması ile sürücüye ergonomik ve konforlu bir sürüş pozisyonu sağlanır. Böylelikle sürücü sadece yola ve işine konsantre olabilir.

Yokuş aşağı inişlerde vites düşürmeden güvenli iniş ile ekonomik sürüş sağlanır. Rock-free (Kurtarma modu) ile çamura saplanmış araçlar rahatlıkla kurtarılabilir.

Kavrama

Mercedes-Benz Arocs, aşırı yüklemelerde uyarı veren, ömrü iki katına arttırılmış kavrama ile sürüş ve araç emniyetini sağlar. Ayrıca en zorlu şantiye koşulları için Arocs 4145 K’da standart olarak çift baskı balata sunulmaktadır. 

Mercedes-Benz Arocs ile inşaat sahasında hassas manevra mümkün

Mercedes-Benz Arocs, geliştirilmiş direksiyon dinamikleri sayesinde kullanımı kolaylaştırır, doğrudan ve yüksek hassasiyetli manevra kabiliyeti sağlar. Arocs 8x4 araçlarda standart olarak sunulan Servotwin direksiyon sistemi ile birlikte zorlu inşaat koşullarında düşük hızlarda bile manevra kabiliyeti önemli ölçüde iyileştirilir ve sürücü aracı kontrol etmek için çok daha az efor sarf eder.

Fren Sistemi

ABS ve ASR’li elektronik-pnömatik fren sistemi (EBS) ile birlikte Arocs kamyonların gücü emniyetli bir şekilde kontrol edilebilmektedir. Rakiplerinin çok ötesinde bir fren performansı sunan Mercedes-Benz Arocs kamyonlar, sürücülerin kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamaktadır.

Acil bir durumda devreye giren fren sistemi ile sürücünün fren pedalı ile uyguladığı güç arttırılır. Ayrıca acil frenleme esnasında arkadan gelen trafiği uyarmak için flaşörler otomatik olarak yanmaktadır.

Tüm Arocs araçlarda standart olarak sunulan Hill-holder (Yokuş kalkış desteği) ile birlikte aracın yokuşlarda kayması engellenir.

Bakım & Ekonomiklik

Mercedes-Benz Arocs kamyonlar 2000 çalışma saatine varan geniş bakım aralıkları ve Euro 5’e göre %20 daha düşük bakım maliyetleri ile yüksek ticari performans sağlar.

Çift Çeker Çekici Ürün Gamı     

“Mercedes Benz, Çift Çeker ve Ağır Nakliye Çekici segmentinde geniş ve güçlü ürün yelpazesiyle Türkiye pazarında gücünü ortaya koymaya başladı. Mercedes Benz Actros ve Arocs ağır nakliye çekicileri; 4x4’ten 6x2, 6x4 ve 8x4’e; 6x6’dan 8x6 ve 8x8’e kadar her türlü aks konfigürasyonu, 62 tondan 250 tona kadar geniş bir aralıkta katar ağırlığı seçenekleri, çelik makas ve hava körüklü süspansiyon alternatifleri, farklı kabin ve motor gücü seçenekleriyle sektörün her türlü ihtiyacına en iyi şekilde karşılık vermektedir. Sadece Mercedes Benz tarafından sunulan üstün teknolojiye sahip 16 ileri PowerShift ağır nakliye şanzımanı ve Turbo Retarder Kavrama donanımlarıyla Mercedes Benz ağır nakliye çekicileri, yüksek teknik kabiliyeti ve düşük işletme giderleriyle rakiplerinden sıyrılarak ön plana çıkıyor.   

Turbo Retarder Kavrama

Hidrolik kalkış kavramasıyla retarderi tek bir yapıda birleştiren Turbo-Retarder Kavrama ağır nakliyenin kurtarıcısı  

Mercedes-Benz’in ağır nakliye segmentinde sunduğu Turbo Retarder Kavrama; hassas kalkışlarda, oldukça düşük hız ve yüksek tonajlardaki manevralarda rakiplerine oranla müşterilerine oldukça üstün avantajlar sağlayan çok güçlü bir donanımdır. Bir tork konvertörle kıyaslandığında hidrodinamik kavraması sayesinde aşınmasız tork aktarımı ve ısıl denge sağlayarak en ağır yüklerde, sık dur-kalklarda, uzun süren zorlu manevralar ve aşırı düşük hızlarda dahi azami araç kullanılabilirliği sunar,   yüksek konforu da beraberinde getirir. Kalkış her zaman hidrolik kavrama ile gerçekleşir, kalkıştan sonra kuru kavrama devreye girer. Böylelikle aşınmasız sürüş ile kuru kavramanın ömründe önemli ölçüde artış sağlanır . Ağır yüklü araçla rampalarda kalkış yaparken aracın geriye kayması engellenir, fren pedalı kullanılmadan sadece gaz pedalı ile istenen hassaslıkta ileri ve geri doğru hareket gerçekleştirilir. İçerisindeki entegre birincil retarder sayesinde, düşük süratlerde bile azami frenleme kuvveti ve geri viteste dahi retarder fonksiyonu sağlanır.